sobota 25. listopadu 2017

Jak se jí českému studentovi ve Slovinsku?

Jednou z prvních věcí, kterou během Erasmus+ ve Slovinsku objevíte, je systém studentského stravování neboli Študentski boni, a jakmile jednou zjistíte, o co jde, nechápete, že jste kdy mohli žít jinak! Jedná se o způsob, jakým stát podporuje stravování studentů i domácí ekonomiku, a daří se mu to skvěle 👍.

Funguje to jednoduše, jakmile prokážete svůj status studenta 👨‍🎓 v jedné z poboček studentské organizace, a nikdo se nezajímá o to, že jste zrovna výměnný studující, aktivují vám na vaše slovinské číslo 📱 (bez něho se neobejdete; nicméně stačí vám sim zdarma s nulovým tarifem, i když nabídka zdejších operátorů je velmi vstřícná, o tom ale jindy) službu, kterou se v restauraci identifikujete.

Máš boni? Potřebuješ krabičku!

Pro každý pracovní den svého studia získáte pravidelně vždy na začátku měsíce odpovídající počet bonů (cca tedy 20), nebo-li slevu 2,33 €, kterou můžete uplatnit v libovolné restauraci, která je do systému zapojena - v Lublani jsou to téměř všechny. Výši doplatku si potom určuje restaurace sama (a jsou i takové, kde se nedoplácí nic, to jsou ovšem téměř výhradně fastfoody 🍕 🥙 🍟), ve studentském menu musí být vždy hlavní jídlo 🥘 a salát 🥗, obvykle je jeho součástí i polévka 🥄 a ovoce 🍎 nebo dezert 🍰.

Kolik tedy utratíte za obědy, popř. večeře (boni je možné uplatnit do 20:00)? Pár reprezentativních příkladů níže, plus platí, že naprosto všude vám nalejí čistou vodu, někde si o ní musíte říci, ale nikdy se na vás nedívají skrze prsty, k ceně tedy nemusíte připočítávat cenu nápoje, všichni tady pijí vodu 🚰.

Kakšna je tvoje najboljše?

Menza Marjetica 2,07 €; tady najdete ty bezkonkurenčně největší porce a nejpohodovější kuchařky 👩‍🍳 v Lublani, anglicky si s nimi sice nepokecáte, ale s úsměvem se s nimi domluvíte. Součástí je hlavní jídlo, salát a ovoce, o polévku je možné si říci, a dezert (obří) je za 0,50 centů navíc (to už se nedá sníst).
Menza Menza 2,37 €; opravdu skvěle tady vaří a upřímně mám to kousek od domu 🙏. Součástí je hlavní jídlo, polévka či salát a malé pití z postmixu; případné ovoce navíc je za 0,50 centů.

Jen pro zajímavost, ve Slovinsku se neříká menza jen studentskému stravování, spíše to odpovídá českému jídelna, a jejich úroveň se s úrovní těch českých nedá srovnat, jsou skvělé.

Restavracija Fresco 3,70 €; naše ultimátně oblíbená restaurace ❤️ s denní nabídkou a dalšími asi dvaceti jídly pro studenty ve stálé nabídce. Součástí je hlavní jídlo, polévka, salát a dezert (nebo ovoce).
Skuhna - svetovna kuhinja po slovensko 3,37 €; restaurace, kde vaří každý den jinou kuchyni, a která funguje zároveň jako tréninkový prostor pro přistěhovalce. Součástí je hlavní jídlo, polévka, salát a ovoce.

Nabídka je skutečně velká a tipy se sdílí vždy, všude a mezi všemi… je to skvělý námět k hovoru 🙊.

Fany & Mary 4,17 €; hospoda přímo na hlavní třídě u vody (Ljubljanice), kde dělají snad tu nejlepší pizzu 🍕a burgery 🍔 v Lublani. Součástí je hlavní jídlo, polévka, malý salát, ovoce je možné si vzít při odchodu. Pizzy jsou obrovské, a můžete si k nim dát i skvělé výběrové pivo 🍺 (ne jen Laško či Union).
DA BU DA 4,37 €; bar, kam můžete zajít, pokud si chcete dopřát trochu luxusu, je to populární asian-fusion kuchyně 🍛. Součástí je hlavní jídlo, polévka, salát a ovoce (nezapomeňte si jej vzít při odchodu).
Cantina Mexicana 4,37 €; druhá restaurace luxusnější kategorie, kde skvěle vaří, tentokrát mexickou kuchyni 🌶. Součástí je hlavní jídlo (nabídka téměř shodná s běžnou), polévka, salát a ovoce.

Ali lahko pokličem?

Jo, přesně takhle se to dělá a vůbec nikomu to nepřijde divný 😎.

A je to celkem sranda, protože tenhle systém studentských subvencí tu funguje už dlouho a používá technologii z doby vytáčeného internetu ☎️. Musíte zavolat na bezplatné číslo a následně přiložit reproduktor svého telefonu na ucho 👂🏻speciálního přístroje, který si poslechne váš identifikační kód 👾 a ukáže na displeji vaše jméno 👨‍🎓, které prokážete libovolným ID, a odečte se vám tím jeden bon.

Zapište si nějaký sportovní kurz, muhehe

První den, když nás na Filozofske fakultete vítali 👩‍🏫 👨‍🏫, vystoupila i jakási velmi agilní tělocvikářka 🤾, asi taková, jakou si pamatuje z dětství, když vás nutila šplhat po laně nebo skákat přes kozu (ještě teď zní mám husí kůži), a ptala se nás, jestli jsme již ochutnali místní burek? (Pochoutka z listového těsta plněná nejčastěji masem či sýrem - ve skutečnosti je to spíše tvaroh a říká se mu tady skuta.) Hned v zápětí se jí zalesklo v očích a nekompromisně prohlásila: "Přiberete tady! Všichni zahraniční studující během svého pobytu přiberou, vy nebudete výjimka." (Doplňte si ďábelský 😈 smích.)

No a měla pravdu… přibrali jsme všichni. Já se tady tedy nevážím - v duchu zdravějšího přístupu ke svému tělu a svojí hlavě, která občas až moc nad věcmi přemýšlí - ale podle pásku na kalhotách jsem se rozhodně o pár centimetrů spravil, a to přestože tady denně jezdím na kole 🚲. Jednou jsem byl dokonce běhat 🏃 (no, to zase není až takový sportovní výkon), ale rozhodně tady žiju velice aktivním životem ☕️ 👨‍💻.


Posted from najboljša kavarna v Moderni galerii for #YearInTheLife series.

Žádné komentáře:

Okomentovat