neděle 13. července 2014

Proč dát oblečení druhou šanci?

Možná jste zaznamenali, že britská oděvní značka Primark čelí v posledních dvou měsících "skandálu" ohledně nelidských podmínek, ve kterých je její oblečení vyráběno - stalo se tak skrze všité vzkazy v oblečení objevené zákazníky. Z česky psaných zpráv stojí za přečtení krátký a střízlivý rozhovor s Kamilou Boudovou, která v Česku a na Slovensku vede kampaň Fashion Revolution na podporu etické módy. Skutečně cenný je ale článek britského deníku The Guardian, který kromě shrnutí celé situace nastavuje společnosti kritické zrcadlo, a to nejen, když se ptá, co s tím budeme doopravdy dělat? "Všichni" přeci stále dáváme přednost ceně před lidskými právy. Proto bez ohledu na to, zda se o podvrh jedná či nikoliv (dle mého názoru nezáleží na tom, zda se podařilo všít štítky do oblečení samotným dělníkům, nebo to udělali aktivisté, kteří jejich situaci dlouhobě mapují a na zoufalé pracovní podmínky upozorňují - kolem toho se totiž rozpoutala největší diskuse), doopravdy něco udělejme: dejme svému oblečení druhou šanci.

Hlasujte pro konání dalšího ÝBRKÝBL :: fashion bazaru s oblečením, který podporuje jeho komunitní recyklaci. Na stránkách Nadace Vodafone Česká republika můžete tenhle smysluplný projekt podpořit (nic to nestojí, na vaše telefonní číslo vám přijde jen potvrzovací kód; pro projekt můžete hlasovat jen jednou - každý hlas má tedy svoji váhu, žádné falešné klikačky s co nejvíce lajky, jako je to na Facebooku), protože když budou mít alespoň 250 hlasů, dostanou jeho organizátorky od nadace grant. Uspořádají díky němu páté pokračování ÝBRKÝBLu s doprovodným programem zaměřeným na úpravu oděvů a tvorbu doplňků z netradičních materiálů. Pomůže jim ale také zdokonalit online systém (webovou aplikaci), aby každý potom mohl snadno zorganizovat takový bazar ve svém městě či čtvrti.

V posledních letech se s různými módními akcemi roztrhl pytel, zvlášť potom v Praze. Proč si tedy zrovna tahle zaslouží vaši pozornost? Stojí za ní šikovní lidi, kteří to vážně umí dělat (celé to rozjet stálo hodně energie a oni to nevzdali a už čtyřikrát do toho zas a znovu šli, mají vážně rádi lidi a oblečení :-), ale především proto, že se nesnaží JEN udělat další bazar s oblečením - jde jim o zpřístupnění jejich online systému, který od začátku vlastními silami budují, pro všechny... Aby jej mohl používat každý a bazary s oblečením nebyly jen v Praze, ale kdekoliv, kde se najde pár lidí, kteří budou mít chuť ho zorganizovat.

Poslední ÝBRKÝBL byl na jaře a byl skvělý. Já jsem už hlasoval a podruhé nemůžu, svému oblečení ale dávám druhou šanci. Dejte ji tomu svému i vy!

Hlasování pro ÝBRKÝBL na stránkách Nadace Vodafone ČR.

ÝBRKÝBL na Facebooku.

ÝBRKÝBL na webu.

Žádné komentáře:

Okomentovat