středa 12. března 2014

Proč nemám rád, když se hází vina na uživatele?

Tak je to tu, máme intranet... už i na naší krásné, starobylé a občas zkostnatělé fakultě, kterou FF UK bezesporu je, jsme šli s dobou a pořídili si tenhle praktický, moderní a inovativní nástroj.

Ano, máme SharePoint od Microsoftu.

Jednou z nejdůležitější funkcí, kterou nabízí je sdílení dokumentů. To je ta killing feature, kvůli které si intranet do firmy pořídit. SharePoint má oproti jiným řešením i celou řadu užitečných sociálních funkcí, hned v základu máte třeba vytvořený blog i s prvním příspěvkem, můžete vytvářet #trendy, @označovat lidi a v neposlední řadě sledovat je i jejich aktivitu v intranetu.

Ještě kdyby to bylo celé alespoň trochu srozumitelné či transparentní. Kdyby tomu totiž tak bylo, nejspíš bych se nedostal třeba k těmto dvěma evidentně soukromým dokumentům, které mi do rukou nepatří, i když jsem zaměstnanec.


Když se něco takového stane běžnému uživateli, je to jednoznačně jeho vina, protože přeci neumí správně sdílet dokumenty, ale když jsou dokumenty uloženy ve složce "vnitřní" či "interní" dokumenty, tak to vypovídá spíš něco o systému.

Posted from my coffin.

4 komentáře:

 1. Aniž bych kohokoli obhajoval, navíc neznám sharepoint, jestli umožňuje uživatelům vytvářet vlastní složky, otázka: Co brání paní sekretářce vytvořit složku "moje-dokumenty/prace/vnitrni-dokumenty"? Poté špatně nasdílí a někdo uvidí jen "vnitřní dokumenty".

  OdpovědětVymazat
 2. Vubec nic, to se samozrejme muze stat, a pravdepodobne se to take stavat bude. Kdyby system nemel ovsem ony socialni funkce, nikdy bych dokumenty nenalezl, protoze mezi sdilenymi je uzivatel, na jehoz profilu mi byly doporuceny, nema (ani je se mnou jinym zpusobem nesdili).

  OdpovědětVymazat
 3. Kazdopadne diky za Chrobota! :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Tak alespoň někomu jsem udělal radost :-).

  OdpovědětVymazat