sobota 11. května 2013

Kdy děláš svoji práci?

Pracovní inzeráty se nás o tom sice často snaží přesvědčit, ale člověk nemusí zůstávat v práci po práci, pracovat po večerech a o víkendu, aby byl dobrým pracovníkem. Když to po vás vyžaduje váš šéf, je to problém, ale většinou ho jde relativně snadno vyřešit. Když si však na takový styl práce zvyknete, zvlášť když pracujete například na více oddělených projektech nebo jste za svůj časový rozvrh jinak sami zodpovědní (takových profesí přibývá a dnes to rozhodně není jen případ lidí na volné noze), můžete za pár let zjistit, že jste byli sami sobě pro svoji budoucnost špatným advokátem.

Příslovečný pes je zakopaný v čase, máme tendenci zapomínat, že se cena naší práce v čase mění. Teď možná namítnete, že tohle dobře víte, s přibývajícími zkušenostmi je přirozené, že dostanete přidáno, a taky jste si už šéfovi řekli o zvýšení platu (možná je právě teď ta správná chvíle si říci znovu). Zamysleli jste se však někdy nad tím, že by vaše hodinová sazba měla být rozdílná v běžných pracovních hodinách (pondělí - pátek, 8:00 - 17:00) a mimo ně?

Váš volný čas je cenný. Cennější, než si možná myslíte.

Každou hodinu ze svého volného času, který byste měli věnovat odpočinku, rodině, vzdělávání a dalším formám osobního rozvoje, byste měli nechat vyvážit zlatem. Nenechte se uchlácholit vidinou rychlého zisku v podobě peněz a neprodávejte svůj volný čas. A když už to uděláte, neprodávejte ho lacino. Stanovte si pro svůj volný čas hodinovou sazbu alespoň dvakrát až třikrát takovou než v pracovní době, i přesto bude pro vás tento obchod prodělečný.

Úspěch čeká na ty, kteří pochopili, že pracovat se má v pracovní době. Ve volném čase je zapotřebí odpočívat, ať už stavíte domy nebo pracujete v kanceláři. Lidská kapacita je omezená a i přes všechny extenze, kterými svá těla vybavujeme nemůžeme jeho vlastnosti změnit. Odpočívejte a vzdělávejte se, pokud nechcete patřit do čím dál početnější ohrožené skupiny na trhu práce (osoby starší padesáti let).

Posted from my iPad mini.Žádné komentáře:

Okomentovat