úterý 17. dubna 2012

Re: pro geeky malé i hravé

Často kolem sebe slyšíme výzvy k tomu, abychom se chovali zodpovědně k naší planetě a recyklovali. Je to trochu móda být eko a dělat všechny ty re-činnosti, z pohledu ekonomiky to ale není zrovna dvakrát zdravé a kdyby se tak začali všichni důsledně chovat, asi bychom brzo narazili na problém.

Jsem vlastníkem prakticky již zastaralého chytrého telefonu, iPhonu 3G, z dnešního pohledu je to už skoro dědeček, i když mu jsou sotva tři, a přitom jsem se o něj vždycky pěkně staral. Nosil jsem jej v obalu, netelefonoval za deště, neházel s ním o zem, poctivě jej aktualizoval a zakupoval do něho jen legální aplikace. A opravdu na první pohled vypadá stále velice dobře. Háček je však v operačním systému (ďábel se skrývá v detailech), který přestože je aktualizovaný a nikdy nebyl žádným způsobem z mojí strany modifikován, téměř zabraňuje běžnému používání přístroje.

Situace byla již natolik neúnosná, že jsem se rozhodl hledat pomoc za hranicemi oficiálních řešení výrobce. Ani jsem nemusel moc googlit a zjistil jsem, že lidí jako já, kteří si nechtějí za patnáct tisíc koupit nejnovější kousek, protože mají pocit, že jejich šikovný a kdysi tak výkonný miláček ještě nedosloužil, je na světě hodně (nemohu říci, že by to pro mě bylo zase až tak velké překvapení).

Narazil jsem na projekt whited00r, který je jasnou odpovědí.
Whited00r is the biggest community about iOS modding and firmware cooking in the world. Here you will find full support for all ARM6 family Apple devices: iPhone 2G-3G, iPod Touch 1G-2G. We provide modded Software Update for your device. Installing whited00r you will get a fully optimized device, just in a few minutes, with a simple restore of your iPhone or iPod Touch. Your device will be fast and productive again. Whited00r is the best solution for your Apple device, both for power and inexperienced users.

Rozhodl jsem se tuto neoficiální možnost vyzkoušet a po více jak týdnu používání mohu říci, že nepřestávám vycházet z údivu. Jako by se vrátil ze záhrobí duch a energie onoho přístroje, který mi dříve přinášel tolik radosti. Z mrtvé cihličky v mojí kapse se stal opět chytrý pomocník. Jako každé řešení má i toto svá omezení (jako největší lze asi vidět nemožnost instalovat aplikace, které vyžadují pro svůj provoz firmware verze 4.x), avšak z pohledu cena/výkon je k nezaplacení.

A co z toho plyne? Odhaduji, že při troše štěstí by mi díky této úpravě mohl přístroj sloužit ještě alespoň rok, což je třetina současné doby použitelnosti, a to není zrovna málo. Možná budeme již za pár let hledat způsoby, jak přeprogramovat svoji troubu, aby pořád pekla ty dobré domácí koláče, jako když jsme si ji koupili. Tedy když se budeme chtít chovat ekologicky, na jednu stranu je totiž sice velkým plýtváním měnit přístroje jen kvůli tomu, že nefungují už tak "rychle" s těmi novými ovladači, ale na druhou stranu jsou to právě často tyto jako by zbytečně - z pohodlí utracené peníze, které firmám umožňují investovat do výzkumu a tvorby prototypů nových výrobků.

Posted from my iPad.

Žádné komentáře:

Okomentovat