čtvrtek 14. července 2011

A co když potřebuji postrčit?

Nedávno se mi dostala do rukou jako reading copy (rozuměj recenzní výtisk) docela zajímavá kniha, americký "bestseller" nudge, kterou jsem si plánoval pod štítkem someday koupit. I když nepřišla v úplně nejvhodnější okamžik, začetl jsem se do ní a s chutí jsem i několik postřehů tweetnul (hledejte na klábosení #nudge), můj celkový dojem je však přeci jen trochu rozpačitý.

Kniha se věnuje v současné době poměrně aktuální oblasti výzkumu, behaviorální ekonomii (podrobně na wikipedii), což je bezpochyby téma velice zajímavé, avšak pro neznalé čtenáře je nutné dle mého názoru trochu připravit půdu, což se však autorům (snad pro jejich akademický background) zrovna moc nedaří. Ani po přečtení knihy příliš nerozumím jejich potřebě skutečně podrobně vysvětlit např. libertariánský paternalismus (viz článek na wikipedii), jejich argumentace působí spíše jako určitá forma hedgingu (ve smyslu obrany názorů autorů, kteří nikomu nic nenutí, pouze nabízejí doporučení). Naproti tomu velké množství příkladů, kterými je kniha nasycena je uváděno velice dobře a jsou podávány s velkou lehkostí, i když si nejsem jistý, zda právě mně je kniha určena?

Obrací se totiž na ty, kteří mají možnost rohodovat a měnit "systém" jako by tuhle možnost neměl každý z nás... Ta trocha přezíravosti (ke mně / k nám?) kazí dojem, přitom řadu postrčení lze aplikovat na vlastní život, tento krok ovšem autoři v textu nedělají. Sám jsem byl příjemně překvapený, že některé principy úspěšně používám (oddělené bankovní účty pro běžné výdaje a spoření), na jiných budu muset teprve ještě zapracovat - time management (tuto recenzi jsem dokončoval po termínu).

Odolat pokušení; Následovat stádo; Ušetři zítra víc; Naivní investice; Jak zvýšit počet potenciálních dárců orgánů; Privatizace manželství

Pokud jste se s otázkami behaviorální ekonomie ještě nesetkali, jsem si jistý, že #nudge vám dá dostatečné postrčení, abyste se začali dívat na socioekonomickou realitu kolem sebe jinak. Avšak pokud jste četli některou z knih Dana Arielyho (doporučuji alespoň jeho TedTalk: Are we in control of our own decisions?), bude vám postrkování R. Thalera a C. Sunsteina připadat trochu bolestivé.

Hodnocení: *** z pěti.


THALER, Richard H. ; SUNSTEIN, Cass R. Nudge (šťouch) : jak postrčit lidi k lepšímu rozhodování o zdraví, majetku a štěstí. Přeložila Eva Dejmková. Zlín : Kniha Zlín, 2010. 309 s.

Posted from my iPad.Žádné komentáře:

Okomentovat